Jak nastavit cenu předplatného

Kvalitní obsah nemůže být zdarma. Ani na internetu. Gazetisto je platforma, která chce pomoci autorům jednoduše vydělávat peníze. Je jedno, jestli píšete newsletter, děláte podcast či knížku na pokračování. Díky Gazetistu nastavíte předplatné přesně tak, jak chcete. A jak má být vysoké?

Pravidlem Gazetista – které můžeme porušit, když se na tom dohodneme – je, že výše měsíčního předplatného se pohybuje mezi 49 a 1999 Kč. Vaší povinností (ne vůči Gazetistu, ale spíš vůči vašim čtenářům či posluchačům) je alespoň jednou měsíčně napsat newletter či udělat podcast. Větší kadenci se samozřejmě meze nekladou. Chcete to dělat denně? Jste si jisti, že to čtenáři unesou? Skvělé, směle do toho!

Cenotvorbě se věnuje celé odvětví, a na té nejvyšší úrovni je to docela věda. Ale základní nastavení není problém, stačí mít na paměti pár základních tipů a vzpomenout si, jak jste si u posledního pohovoru říkali o výši platu. Pamatujete? Taky jste museli nějak ocenit svoji práci…

Co byste měli udělat při nastavení ceny?

  1. Porovnávejte. Existuje podobný newsletter či podcast pro podobně velkou cílovou skupinu? Podívejte se, kolik stojí.
  2. Nepodceňujte se. Mohou si vaši čtenáři koupit lahev přiměřeně kvalitního vína každý měsíc? Proč by stejnou částku nedali za váš obsah, pokud stojí za to! Nebo si představte jinou obvyklou komoditu, kterou bez problémů kupují, a cenu stanovte podle ní.
  3. Miřte. Děláte obsah pro širokou skupinu lidí a chcete co největší masu čtenářů? Jděte s cenou níž. Pokud ale nabízíte výběrový obsah pro úzkou cílovou skupinu, která ho využije při svém podnikání či rozhodování, tak můžete, a dokonce byste měli, jít s cenou výš.
  4. Validujte. Stanovte si, kolik předplatitelů byste chtěli získat v prvním roce, a porovnejte se zvažovanou cenou předplatného.
  5. Lokalizujte. Nesrovnávejte se s tím, kolik stojí Netflix nebo Spotify, a netrapte se tím, že za jednu cenu nabízí veškerý obsah. Jsou to globální firmy, vy poskytujete unikátní obsah své cílové skupině v jejím jazyce.

Naše zkušenosti ukazují, že problémem při placení za digitální obsah není pro odběratele samotná výše ceny. Pokud připravíte obsah, který má cílovou skupinu, tedy čtenáře, pro které je zajímavý a přínosný, a proces placení je jednoduchý, jak to jen jde (a od toho je tu Gazetisto), pak vám za něj rádi zaplatí.

A co je nejdůležitější? Zvětšujte svou komunitu čtenářů či posluchačů. Komunikujte s nimi, využívejte své sociální sítě. Vaše příjmy porostou s tím, jak se vaše komunita bude zvětšovat.