Pár tipů k psaní

Každý autor jistě přemýšlí, jak udělat svůj text co nejstravitelnější pro čtenáře a jak mu dát co možná nejlepší formu. Tady je pár tipů, kterých se můžete držet.

Odstavce a mezititulky

Obě tyto věci by se daly souhrnně pojmenovat jako „vertikální členění“. Lidem se totiž dlouhý monotónní sloupec textu velmi špatně čte. Když přecházíte očima z konce řádku na začátek dalšího, tak snadno poskočíte, a buď řádek vynecháte, nebo čtete předchozí dvakrát. Zdržuje to, ruší a je to nepříjemné.

Proto je dobré dělat v textu odstavce s několika málo řádky. Oči se pak lépe „chytají“ a čtení je plynulejší.

Když je odstavců moc, tak je dobré rozbít jejich tok nějakým předělem, nejčastěji mezititulkem. Samozřejmě ne náhodně ani mechanicky; mezititulkem se oddělují hlavně logické bloky textu.

NADPISY VERZÁLKAMI

Též se tomu říká „psát s caps lockem“. Takhle se psávaly titulky v dobách psacích strojů. Někdy se volilo i takzvané „prostrkání“ pomocí mezer. Ale nedělejte to, prosím. Opravdu ne.

Důvodů je několik. Zaprvé to je velmi rušivé. Říká se, že psaní velkými písmeny je ekvivalent křiku – tak zvažte, jestli chcete na čtenáře hulákat.

A druhý, závažnější, je ten, že text napsaný tak, jak má být, může stroj velmi snadno převést na velká písmena, pokud např. grafik usoudí, že na nějakém místě to tak má být. Prostě zamění malé písmeno za velké, je na to tabulka. Ale text, napsaný velkými písmeny, už nelze do normálního tvaru převést. Stroj může zkusit dát začáteční písmena ve větě velké, ale neporadí si se jmény, se zkratkami a s jinými případy, kdy se použijí velká písmena ve větě. Ostatně, čeština má velmi komplexní pravidla psaní velkých písmen, a stroj to nedokáže.

Cliffhanger

Technika ze seriálů: na konci dílu se stane něco, co diváka donutí podívat se na další díl. Hrdina visí nad propastí, padouch tasil pistoli, letadlo zmizelo v mlze… Divák je napnut, jak to tedy dopadlo, a zvědavostí přímo hoří, aby viděl další díl.

U textů, které jsou zčásti otevřené, jako tady na Gazetistu, je dobré používat stejnou techniku, a čtenáři před paywall, před místo, kde končí otevřený text, nabídnout přesně takový cliffhanger. Třeba položit provokativní otázku a naznačit, že odpověď je v placené části. Jinak si čtenář může myslet, že jste se úvodním textem vyčerpali a v placené části je už jen nějaké rozmělňování…

Všechny tyto techniky pomůžou zlepšit vaše texty. Budou se čtenářům lépe číst, budou lépe vypadat a čtenáři je budou chtít dočíst (a tedy i zaplatit).