Jízdní řád: co si také rozmyslet před startem projektu

Diskuse s autory před startem jejich projektů u nás na Gazetistu jsou obrovsky nabíjející část práce. Je skvělé být u něčeho, co vzniká, co je nové, diskutovat o otázkách, na které neexistují žádné správné odpovědi, ale jen varianty. A až čas ukáže, zda byly zvolené ty správné, nebo je třeba ty stávající postupy upravit.

Gazetisto je byznysový nástroj pro autory, kteří jsou schopní díky svému jménu, znalostem, schopnostem či erudici oslovit čtenáře či posluchače svým obsahem natolik, že se z nich stanou jejich předplatitelé. Gazetisto je pomoc pro autory, kteří připravují originální obsahové projekty, jež svou kvalitou, espritem i originalitou převyšují to, co je na internetu zdarma dostupné.

Tito autoři vydělávají peníze díky své tvorbě, nemusí honit kliky, aby vydělali na reklamě. Množství předplatitelů, či objem předplatného, jsou tedy pro ně jasným měřítkem úspěchu.

Ten však není garantovaný, protože vstupují do vod placeného digitálního obsahu. Stávají se tak apologety stále rostoucího hnutí tvůrců, kteří si uvědomují, že nic nestojí nic. A že dělat něco zadarmo či za drobné z reklamy nemá smysl. Níže přikládám pro inspiraci výtah z poznámek, které jsem si udělal tento týden při debatě o jednom skvělém projektu, který se na Gazetistu brzy objeví.

Co je dobré rozmyslet?

Co všechno chcete mít zdarma a co bude pouze pro předplatitele?

Je to jeden z možných přístupů. Mám podcast nebo newsletter, který má opravdu hodně fanoušků a o ty nechci přijít tím, že bych ho celý zpoplatnil. Nechám ho tedy jako svůj komunikační nástroj a přidávám extras, bonusy, které jsou jen pro nově budovanou skupinu předplatitelů.

Začnu dělat diskuse, odpovídat na množství dotazů, které mi chodí, nahrávat speciální díly, zvát speciální hosty, atd. Možností je nepřeberně. Objem předplatitelů možná nebude hned první den obrovský, ale zato bude postupně narůstat úměrně k tomu, jak budete propagovat nové placené produkty ve svém zdarma dělaném projektu.

Je užitečné sobě i fanouškům říct, co všechno je čeká, pokud se stanou předplatiteli. Osobně si myslím, že je dobré bonusy gradovat a nevypouštět všechno najednou. Většinou konverze funguje tak, že skalní si předplatí hned, ale velké většině to bude trvat a budou se k tomu rozhodovat postupně. Výhody, incentivy, které budete postupně přidávat, mohou při tomto rozhodování hrát významnou roli.

Jaká bude frekvence vašich předplatitelských publikací?

Osobně si myslím (před závorku vytýkám, že se velmi často mýlím), že je dobré v podobné frekvenci, v které dělám svůj projekt zdarma, dělat i něco pro předplatitele. Měli by vědět, že oni mají vždy něco navíc. Viz předchozí bod: nemyslím si, že to musí být všechno vždy, ale něco z toho ano.

Kolik bude předplatné stát a kolik budete mít úrovní?

Můj názor je, že samozřejmě záleží na cílové skupině – studenti budou cenově senzitivnější než lidé z byznysu – ale obecně se váha ceny při rozhodování přeceňuje. Mnohem důležitější je, jak je projekt pro jeho čtenáře či posluchače zajímavý či důležitý a jak se předplatné a jednotlivé bonusy komunikují.

Jak tedy komunikovat s fanoušky?

To souvisí s předchozím bodem. Podle mého názoru je dobré vytvářet skupinu, která má přístup k výjimečné nabídce, obsahu, který je oslovuje, nikoli “předplatitele”. Ale strategie jsou různé.

Jaký poměr má být toho, co dělám zdarma a toho, co za peníze?

Vše, co děláte zdarma, je váš marketingový výdaj, a je dobré k tomu tak přistupovat. Můžete dávat do marketingu opravdu hodně energie/peněz, třeba jako Red Bull, ale pak byste měli mít globální produkt s obrovskou marží. Nebo můžete své marketingové výdaje (tedy energii do obsahu zdarma) více kontrolovat a hlavně vyhodnocovat. Kouzelné na placeném obsahu totiž je, že úspěch je velmi jednoduše a nezpochybnitelně měřitelný.

Jak to celé rozchodit?

  • Udělejte si účet jako autoři na Gazetisto.com. Pokud chcete, účet vám založíme, nebo ho založíme společně. Ale vzhledem k tomu, že jsem ho zvládl založit i já, tak je laťka položená proklatě nízko.
  • Vyřešit vizuální stránku, kterou budete využívat. Jestli to bude současná fotka, nebo se necháte nějak stylizovaně vyfotit a budete tu věc více personifikovat s vaší osobou. To je na vás, ale obecně v médiích platí, že lidé táhnou víc, než věci.
  • Dejte nám prosím vědět, pokud potřebujete se svým záměrem poradit, rádi se potkáme a vaše nápady s vámi probereme a se startem projektu pomůžeme.

A je to hotové.