Autorský koutek: Začínáme

Gazetisto běží deset dní, my samozřejmě bedlivě nasloucháme všem uživatelům – autorům i předplatitelům – a snažíme se jim vycházet vstříc.

Tak přibyly některé nové drobné funkce: RSS, posun na starší nebo novější články, odkazy do přehledu, a tak dál. Jsme rádi, že si Gazetisto tak rychle našlo uživatele a rádi jim vycházíme vstříc.

Mezi dotazy od uživatelů byly ale i takové, které žádná nová funkce nevyřeší. Odpovídali jsme každému individuálně, ale víme, že podobné otázky mohou napadat i další. Pojďme si je tedy společně projít.

Jak založit publikaci?

Díky průvodci projdete založením publikace krok za krokem. Všechno je velmi názorně popsané u každého kroku, vizuálně znázorněné, a neměl by nastat žádný problém. Pokud snad ano, pište nám, pomůžeme a poradíme.

Kde získám voucher, který po mně chcete?

Drobný zádrhel může nastat na samotném začátku, kdy chceme od autorů tzv. „voucher“. Je to unikátní kód, který teď, ve fázi beta, vyžadujeme od každého, kdo se chce stát autorem. Díky tomu můžeme regulovat počet založených publikací a případné problémy řešit hned.

Získání voucheru je jednoduché: stačí se zapsat do pořadníku. Napište nám, o čem by měla vaše publikace být, a my vám kód brzy pošleme.

Co je to ta publikace?

Gazetisto umožňuje publikování různými formami: textem, zvukem či videem. Můžete rozesílat newslettery do mailových schránek odběratelů, můžete točit podcasty, můžete nahrávat videa, a můžete to dělat všechno dohromady. A protože jsme nechtěli všude psát „váš newsletter / podcast / videokanál / cokoli z tohoto dohromady“, zvolili jsme slovo publikace. Publikace je vaše značka, váš brand, pod kterou vydáváte nějakou formou příspěvky. Publikace je také to, co si čtenáři předplácejí.

Jak je to s tou částí zdarma?

Podle našich zkušeností z médií je nejlepší reklama na obsah ten obsah samotný. Pokud je dobrý, samozřejmě. Ale čtenáři chtějí vidět, co si kupují, chtějí si „prolistovat vydání“, a podle toho se rozhodnout. To na webu jde jen těžko – jakmile necháte čtenáře nahlédnout do celého příspěvku, vidí celý příspěvek…

Proto se používá způsob, kdy příspěvek má nějaký pěkný úvod, něco, čím čtenáře vtáhnete do problematiky, navnadíte jej, že to chce opravdu číst. Zároveň mu už něco prozradíte, ale ne to hlavní. To hlavní už je v placené části. Za úvodem totiž následuje takzvaný paywall, neboli informace o tom, že kdo chce dočíst, musí být předplatitel.

Předplatitelé pak samozřejmě vidí texty celé.

Jak napsat správný úvod?

Otevřená část příspěvku by měla tvořit tak třetinu až polovinu textu. Totéž platí i pro video nebo audio…

Ukažte, o čem je celý článek. Nabídněte čtenářům ochutnávku, vtáhněte je do problematiky, a těsně před koncem otevřené části položte klidně provokativní otázku, na níž čtenáři najdou odpověď v placené části.

Příliš krátký úvod nevzbudí dostatečný zájem a neukáže váš styl. Příliš dlouhý úvod pak zase vyvolává dojem, že čtenáři už nic moc navíc nedostanou.

Jak určím, kde končí bezplatná část?

Při psaní příspěvku na to myslete, a v tom místě nezapomeňte ukončit odstavec. V druhém kroku, kde si vybíráte čas zveřejnění a podobné věci, se vlevo zobrazuje náhled příspěvku s grafickou nápovědou.

Červeně označené odstavce na začátku a na konci ukazují, kam nemá smysl paywall dávat. Buď je příliš brzo, nebo příliš pozdě. Zelená oblast ukazuje, kde se můžete s paywallem pohybovat.

Klikněte v zelené oblasti na odstavec, který má už být placený. Všechny odstavce od tohoto dál získají šrafovaný podkres. To znamená, že už patří do neveřejné, placené části.

Zde na obrázku vidíte názorně červenou oblast, oblast zdarma a oblast placenou:

U videí a podcastů takhle sofistikovaný střih nemáme. Prostě jen určíte, v kolikáté minutě a kolikáté sekundě skončí část zdarma. Myslete na to při natáčení, včas ohlašte, že zbytek je pro předpaltitele, a poznamenejte si, kdy že má přijít střih.

Jak získat předplatitele?

Využijte všechny kanály, co máte. Informujte o tom, že máte placenou publikaci. Řekněte to známým, přátelům, obchodním partnerům… Ve výhodě jsou samozřejmě ti autoři, kteří mají silnou pozici například na sociálních sítích. Ne, nezmanená to, že kdo má víc sledujících, má automaticky i víc předplatitelů.

U placeného obsahu jsou důležitější věrní čtenáři. Když máte pět set věrných fanoušků, mají pro vaše předplatné větší cenu než dvacet tisíc náhodných sledujících.

Už mám čtenáře na jiné platformě zdarma. Jak je přesunu sem?

Typická otázka, pokud třeba děláte zdarma web, posíláte newsletter přes MailChimp nebo třeba publikujete podcast zdarma.

Nejjednodušší je přejít postupně, během dvou, tří vydání. Začnete souběžně vydávat na Gazetistu i na původní platformě. Na Gazetistu už zamykáte tak, jak budete zamykat do budoucna, a na původní platformě budete své čtenáře informovat, že brzy bude váš obsah k dispozici jen na Gazetistu za předplatné. A samozřejmě musíte přidat odkaz.

Tento postup zopakujete třeba třikrát. Po čtvrté už na původní platformě vydáte jen otevřenou část, a k tomu zopakujete odkaz na předplacený obsah na Gazetistu.

Nezapomeňte vysvětlovat a informovat: Proč to děláte, co tím předplatitelé získají, že přispějí na vaši tvorbu a tak dál.

A samozřejmě počítejte s tím, že ne každý, kdo vás četl zadarmo, vás bude i předplácet. Pokud máte fanoušky velmi věrné, bude ten konverzní poměr vysoký, ale obecně platí, že konverze mezi 5-10 procenty (tj. z neplatícího čtenáře na čtenáře platícího) je už velmi slušná.

Chci mít co nejvíc čtenářů, ale taky hodně předplatitelů…

Kdo by nechtěl! 🙂

Ale tyhle dvě věci jdou trochu proti sobě. Pokud chcete mít co největší dosah a co nejširší publikum, získáte ho nejlépe tím, že budete dávat všechno zdarma.

Jenže když budete dávat všechno zdarma, nebudete mít žádné předplatitele. Budete mít nanejvýš lidi, co se už nemůžou koukat na to, jak se snažíte a nic z toho nemáte, a tak se vás rozhodnou podpořit.

Způsob, jakým se tyhle dvě protichůdné cesty mohou zkloubit, se nazývá freemium. Něco dáváte zadarmo (free), a tím lákáte nové uživatele, nové čtenáře, posluchače, diváky. A něco dáváte jako prémiový obsah, a ten je za peníze. Spojení slov free a premium vzniklo i označení tohoto modelu.

Gazetisto podporuje tento freemium model tím, že vede autory k tomu, aby část obsahu nechávali zdarma. Díky tomu můžete snadno udržet zájem potřebné masy lidí, z nichž se budou rekrutovat budoucí předplatitelé. Ale můžete samozřejmě vsadit i na kombinaci různých kanálů. Například dávat část podcastů zdarma na Spotify a Apple, a kompletní verze na Gazetistu, za předplatné…

O čem mám psát / točit?

Za nás: o čemkoli. Cokoli, co vás baví, a u čeho věříte, že to bude lidi zajímat. Může to být román na pokračování, může to být zpravodajství z nějakého úzce zaměřeného oboru, třeba ze světa motokár, může to být publikace o jakémkoli hobby, od zahrádkaření po zavařování, můžete psát články o historii nebo točit turistické průvodce po málo známých zákoutích, můžete vyprávět o technických památkách v ČR a vydávat se na ta místa s kamerou, můžete – vlastně cokoli.

My vám budeme držet palce, abyste uspěli.